Nowa kanalizacja i lepsza infrastruktura. Kalwaria Zebrzydowska kończy ważną inwestycję

Opublikowano: 26.02.2026

W Kalwarii Zebrzydowskiej zakończyła się jedna z większych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich lat. W ramach projektu rozbudowy sieci kanalizacyjnej powstało 128 nowych przyłączy, a część miejscowości zyskała nowoczesny system odczytów.

Czwartkowe spotkanie w Urzędzie Miasta było formalnym finałem inwestycji, której efekty mieszkańcy widzą już na co dzień. W wydarzeniu uczestniczył marszałek Łukasz Smółka oraz radni województwa: Danuta Kawa i Rafał Stuglik.

Zakres prac był szeroki. Polegał m.in. na budowie systemu odprowadzania ścieków w rejonie ulic 3-go Maja, Piaskowej, Klasztornej i Bernardyńskiej, a także wdrożeniu systemu zdalnych odczytów w miejscowościach Zarzyce Małe, Zarzyce Wielkie, Podolany oraz Leńcze. W efekcie powstało 128 nowych przyłączy kanalizacyjnych, wybudowano ponad 3,7 km sieci kanalizacyjnej i przygotowano możliwość podłączenia 135 nieruchomości.

Marszałek Łukasz Smółka podczas spotkania podkreślał znaczenie inwestycji wodno-ściekowych dla bezpieczeństwa i odporności regionu.

Jako samorząd województwa mocno stawiamy na gospodarkę wodno-ściekową, bo woda to dziś jedno z kluczowych wyzwań. Chcemy, aby jak najwięcej gmin mogło korzystać ze wsparcia na projekty, które wzmacniają stabilność i rozwój. Budujemy w ten sposób odporność – nie tylko poprzez inwestycje w infrastrukturę, ale również przez szkolenia i przygotowanie kadr. Sprzęt nie będzie pracował sam, zawsze najważniejszy jest człowiek

– zaznaczył marszałek.

Wdrożony system zdalnych odczytów obejmuje 693 punkty poboru wody. Pozwala on na automatyczny odczyt wodomierzy, bieżący monitoring zużycia wody, wykrywanie wycieków i nieprawidłowości oraz analizę danych, usprawniając zarządzanie siecią wodociągową.

Odbiór tego systemu to dla nas bardzo ważny moment, szczególnie że inwestycja objęła również ścisłe centrum miasta i była realizowana w trudnym, skalistym terenie. Dzięki dobrej współpracy z Zarządem Województwa Małopolskiego mogliśmy zrealizować zadania kluczowe dla gminy

- mówił burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Tadeusz Stela.

Jak podkreślali przedstawiciele gminy, to inwestycja, która nie tylko porządkuje infrastrukturę techniczną, ale też ogranicza ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych. Nowe przyłącza i nowoczesne rozwiązania techniczne oznaczają większą wygodę, bezpieczeństwo i lepszą kontrolę nad siecią.

To jednak nie koniec. Przed nami kolejne wyzwania, w tym rozbudowa oczyszczalni ścieków i sieci wodociągowej na terenach wiejskich. Chcemy także rozwijać rozwiązania związane z retencją wody, takie jak zbiorniki retencyjne czy małe ogrody deszczowe

– zapowiedział burmistrz.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 5,5 mln zł, z czego ponad 4 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Projekt uzyskał najwyższą ocenę w rankingu projektów wybranych do wsparcia w Małopolsce.

Do tej pory w ramach KPO w Małopolsce podpisano 37 umów na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich o wartości blisko 140 mln zł, co umożliwiło wykonanie prawie 4 tys. nowych przyłączy kanalizacyjnych.